ul. Małopolska 1B/5, 75-393 Koszalin 94 343 84 68 gabinet@golebicka.pl
hiclipart.com id dprew Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Barbara Gołębicka
ul. Małopolska 1B/5, 75-393 Koszalin
Błona śluzowa jamy ustnej czyli delikatna tkanka pokrywająca policzki, wargi, podniebienie, język i dno jamy ustnej narażona jest na drażnienie wieloma czynnikami. Są to nadmierne ilość bakterii, nikotyna, alkohol, gorące napoje i pokarmy, a także urazy mechaniczne związane z przyjmowanym pokarmem, chorymi zębami, uszkodzonymi plombami czy uszkodzoną odbudową protetyczną stałą bądź ruchomą.
Mogą to być przemijające drobne uszkodzenia i niewielkie rany. Jeśli zagoją się w przeciągu 2 tygodni nie powinny budzić naszego niepokoju. Czasami zdarza się tak, że zmiana na błonie śluzowej nie cofa się samoistnie i wtedy należy szukać przyczyny. Jakie zmiany na błonie śluzowej powinny nas zaniepokoić? Może to być mleczno biała plama, mocno czerwona czy ciemna. Zmiana szorstka w dotyku lub krwawiąca. Może to być guzek. Czasami przestaje pasować proteza, choć do tej pory pasowała idealnie. Są to objawy które powinny niepokoić. Należy wtedy udać się do lekarza w poszukiwaniu przyczyny. Na ogół zmiany ustępują po usunięciu czynnika drażniącego np. kaleczącego zęba czy uszkodzonej protezy. Czasami jednak wymaga to specjalistycznego zdiagnozowania.
Na stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej znaczący wpływ ma zdrowie ogólne. Takie choroby jak próchnica, paradontoza, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, czy niedobory witamin i minerałów mają wpływ na stan błony śluzowej, o czym należy pamiętać.
Więcej na: www.zusmiechem.org.pl
Barbara Gołębicka's Avatar

Barbara Gołębicka

Chirurg stomatologiczny