ul. Małopolska 1B/5, 75-393 Koszalin 94 343 84 68 gabinet@golebicka.pl
hiclipart.com id dprew Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Barbara Gołębicka
ul. Małopolska 1B/5, 75-393 Koszalin

W mojej codziennej praktyce pacjenci często zadają mi takie pytanie.

Jeżeli  proponuję pacjentowi leczenie chorej ósemki, czyli ósemki objętej próchnicą, to pytają mnie czy warto ją leczyć? Mówią mi, że przecież ósemki się usuwa.

Kiedy innym razem  informuję pacjenta, że właśnie ta ósemka kwalifikuje się do usunięcia, to oczekują leczenia i pozostawienia zęba w jamie ustnej.

Więc jak to jest? Dlaczego stomatolodzy czasami proponują leczenie ósemek, a innym razem ich usunięcie? I jedno i drugie podejście jest jak najbardziej prawidłowe, a ich wybór zależy od konkretnej sytuacji.

Zęby ósme często nazywamy zębami mądrości. Dlaczego? Dlatego, że okres ich wyrzynania przypada na wiek około 18 - 20 lat, czyli na próg dorosłości, powiedzieć by można początki zdobywania mądrości życiowej.

Co powoduje, że ósemki sprawiają tyle problemów? Przyczyna jest bardzo prosta, czasami brakuje dla nich miejsca. Najzwyczajniej nie mają gdzie wyrosnąć.

W procesie ewolucji człowieka szczęka i żuchwa ulegają zmianom wstecznym. Zmienia się profil twarzy, ponieważ szczęka i żuchwa skracają się. Nie potrzebujemy już mieć tak dużej ilości zębów jak inne ssaki, ponieważ znacznie zmienił się nasz sposób odżywiania. Dawno temu pożywienie człowieka nie było tak bardzo przetworzone. Surowe, czy suszone mięso było twarde, twarde również były surowe rośliny. Aby przeżuć taki pokarm potrzebne były mocne zęby i to w odpowiedniej ilości. Występowanie ósemek u człowieka było więc jak najbardziej pożądane. Obecnie spożywany przez nas  pokarm jest mocno przetworzony – gotowany, mielony, miksowany, więc zęby ósme nie są już tak bardzo niezbędne do rozdrobnienia pokarmu. A narząd, który nie jest potrzebny, zwyczajnie zanika. Z tego powody obecnie nie wszystkim ludziom ósemki już wyrastają. A jeśli wyrastają, to często są powodem wielu problemów zdrowotnych.